חיפוש
  • yossi9997

ניוזלטר #16- הבנין שמסתתר מאחורי המסכה

ברחוב בן יהודה בוטלו היתר בניה והחלטת ועדה לבקשת שינויים לבנין, לאחר שנהרס ודופן


אאוץ'. זה מה שעבר לי בראש כשסיימתי לקרוא, את אחת ההחלטות הכואבות מהזמן האחרון.

הבנין הקיים החל בתהליכים כבר ב-2004 ובמשך שנים התגלגל לו לאיטו. רק ב-2014 התקבל היתר לתוספת בניה לבנין, כשהמטרה הייתה להשאיר את המעטפת ולהרוס ולבנות מחדש את כל הפנים.

ב-2015 העיריה הפיצה הנחיות וקריטריונים, שמגדירים מה נחשב "תוספת לבנין קיים" ואילו שינויים כבר הופכים אותו לבנין חדש ובדיון שהתקיים ציינו שהבנין, שרק קיבל היתר, כנראה לא היה עומד באותם קריטריונים של תוספת בניה.

הביצוע יצא לדרך, מסביב למעטפת הרימו תמיכות פלדה בעלות לא מבוטלת, כיסו הכל ביוטה והתחילו להרוס את הפנים.

בשלב מסויים התגלה שגם קירות המעטפת במצב רעוע ומנהל הפרויקט, בעצה עם הקונסטרוקטור, החליט להרוס גם אותם ולבנות אותם מחדש, בהליך של בקשת שינויים. אבל מסיבה שלא הובהרה לוועדה (אני מניח כדי לא להתעכב) הקירות שסומנו לשחזור נהרסו ורק אז הוגשה הבקשה. בפועל מה שקרה זה שהוועדה אישרה לשחזר את הקירות בזמן שכבר לא היו קיימים. או במילים אחרות, הוועדה אישרה שינויים לתוספת בניה כשבשטח כבר לא נשאר בנין.

אז מצד אחד עומד לו המבקש, שכבר שנים מקדם את הפרויקט והוציא עליו הון, שקיבל כנראה החלטות לא טובות במהלך הדרך, ושלדבריו יקח לו 20 חודשים נוספים לסיים את הפרויקט. מצד שני, יש (או בעצם אין) בנין שלא עומד בשום קריטריון של בנין קיים, עם היתר בניה שעוד מעט ממילא יפקע (6 שנים +שנת קורונה) ולא ניתן יהיה לחדשו. וגם אם יאשרו עכשיו את הבקשה, בעוד פחות משנה יגיעו לאותה בעיה- בניין בביצוע, עם היתר פג תוקף, שצריך להוציא לו היתר חדש, שתואם לתב"ע בתוקף.

לאחר ששמעה את המבקש, מנהל הפרויקט, המהנדס והאדריכל, עברה הוועדה לדיון פנימי. הם ניסו להבין איך קרה שאישרו שחזור לקירות ההרוסים (נטען שהבנין היה מוסתר כולו ולכן לא שמו לב) וגם אם זה נחשב לסטיה ניכרת (מרגריטה אמרה שכן, הראלה הסתייגה). לאחר ששמעו את הצוות המקצועי, ניסו להגיע לפתרון שיאפשר למבקשים להמשיך לבנות אבל איך שלא הסתכלו על זה, לא הצליחו למצוא שום פתרון כדי להכשיר את המצב.

העשן הלבן יצא עכור לגמרי. ההחלטה שהתקבלה הייתה לבטל את החלטת הוועדה לשינויים ולבטל את היתר הבניה מ-2014, כי הבנין נהרס בניגוד להיתר .כדי להמשיך את הפרויקט, יצטרכו להגיש את הבנין כבנין חדש, על כל המשתמע מכך: קווי בנין יותר קטנים, עם כ-15% פחות שטח בקומה. הוועדה ניסתה לנחם את עצמה שהבנין החדש יוכל לקבל 7.65 קומות, שזה קומה יותר ממה שאושר בהיתר וזה יוכל לכסות על ההפסדים אבל אני ממש בספק לגבי זה.

ואני רק חושב איזה סוף הרבה יותר טוב היה יכול להיות אם היו יכולים לבנות את הבנין בכמה חודשים. אבל זה כנראה רק בסין.

אז למרות שהשנה קיבלנו מסין רק קורונה ותחפושות באליאקספרס, מאחל שיהיה לכולנו פורים שמח, יציאה מהירה וחזרה לנורמליזציה,

ואתם כמובן מוזמנים לשתף ולהגיב287 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ניוזלטר #17- הסכמה סופר- מיוחדת

בשכונת רמת הטייסים אושר בנין עם 97 יח"ד (!) מעל קומת מסחר, במקום הסופרמרקט השכונתי שיהרס גם זקני הוועדה טרם נתקלו במונח הזה והיו צריכים שהראלה תסביר- מהי "ההסכמה המיוחדת" שמבקשים מהם לאשר ומה ההבדל בי

ניוזלטר #15- שחזור ושימור

בדיון בהול, בעקבות פניית בית המשפט העליון, נדחתה התנגדות ואושרה בקשת השינויים למחסן 2 בנמל יפו לאחר קריאת הפרוטוקול האחרון לא הייתה לי שום התלבטות באיזו החלטה אבחר לשתף השבוע. זו בחירה מעניינת, שונה,

ניוזלטר #14- התאומים מנוה שאנן

מה ההבדל בין 2 הבניינים בנוה שאנן שאושרו לבניה בקיר משותף, אחד מתוקף תמ"א 38 ואחד לא? (תשובה: אין הבדל. לפחות לא משמעותי) האמת, הפרוטוקול האחרון היה משעמם. פשוט לא היו דיונים מעניינים. סתם חיובי או של

© שור אדריכלים 2020